Zielona Góra

zielonagora-herbZielona Góra to miasto umiejętnie łączące nowoczesność z tradycją. Na podwalinach skomplikowanej historii, która zdecydowała o wielokulturowości regionu, i wielowątkowej tradycji buduje się tu nowa jakość. Gdy zawitamy do Zielonej Góry, zobaczymy malownicze parki, adaptowane na galerie i centra handlowe poniemieckie fabryczne budynki oraz eklektyczne budowle noszące znamiona wielu epok i stylów. Szczególne walory estetyczne posiada Stare Miasto oraz przedwojenne wille wzdłuż alei Niepodległości, reprezentacyjnego traktu miejskiego. Zielona Góra to także prężnie rozwijający się ośrodek przemysłowy, naukowy i kulturalny. Stolica polskiego żużla, centrum przemysłu winiarskiego, unikatowego na skalę Polski, organizator słynnych festiwali muzycznych i zarazem miejsce o niebywałych walorach przyrodniczych.

Spacer po „Winnym grodzie” najlepiej rozpocząć od Starego Rynku, na którym króluje XV- wieczny Ratusz. Jego wieża jest lekko odchylona od pionu. Dziś rynek i przyległy do niego deptak to przede wszystkim knajpki, kawiarnie, pizzerie i sklepy. Jeśli ciekawski turysta zapuści się w pobliskie, wąskie uliczki trafi na takie perełki jak Wieża Głodowa (inaczej Łazienna, czyli pozostałość po średniowiecznych murach miejskich), konkatedra z XII wieku czy wiekowy cis (800 lat!), wciąż stojący w centrum miasta. Wiosną i latem życie miasta skupia się głównie w licznych ogródkach. Kamienice na rynku i deptaku są odnowione i zachwycają misternymi zdobieniami. Wędrując szerokim i długim deptakiem (czyli ulicą Żeromskiego) i skręcając tuż przy placu Bohaterów Westerplatte, na którym stoi pomnik i fontanna, można dojść w okolice Winnego Wzgórza. To chluba miasta. Prawie 200-metrowe wzniesienie porastają winnice. Na szczycie stoi dawny Domek Winiarza, dziś zamieniony w okazałą Palmiarnię, w której znajduje się najwyższa palma w Polsce. W nowoczesnej i niedawno rozbudowanej palmiarni można spróbować zielonogórskiego wina, napić się pysznej kawy, zjeść wyrafinowane potrawy i przede wszystkim pooglądać ok. 200 gatunków tropikalnych roślin, zobaczyć egzotyczne ryby i żółwie. Tuż obok winnicy znajduje się Focus Park, czyli spora galeria handlowa, umiejscowiona w zabytkowym kompleksie fabrycznych budynków Polskiej Wełny. Tu można zrobić zakupy albo obejrzeć film w największym multipleksie w województwie lubuskim.


Zakwaterowanie

 

Akademiki Uniwersytetu Zielonogórskiego:

Dom Studenta „Rzepicha”

Adres:
65-246 Zielona Góra, ul. Podgórna 50b

Telefon:
+48 68 328 22 91

E-mail:
m.lipinski@utbs.uz.zgora.pl

Charakterystyka:
Posiada 19 pokoi dwuosobowych i 83 pokoi trzyosobowych. Wszystkie pokoje wyposażone są w gniazda internetowe oraz lodówki. Na każdym piętrze znajduje się węzeł sanitarny oraz kuchnia wyposażona w kuchenki gazowe i zlewozmywaki. Do dyspozycji gości są także pralnie.

Dom Studenta „Piast”

Adres:
65-246 Zielona Góra, ul. Podgórna 50c

Telefon:
+48 68 328 22 92

E-mail:
m.lipinski@utbs.uz.zgora.pl

Charakterystyka:
Posiada 102 pokoje trzyosobowe. Wszystkie pokoje wyposażone są w gniazda internetowe oraz lodówki. Na każdym piętrze znajduje się węzeł sanitarny oraz kuchnia wyposażona w kuchenki gazowe i zlewozmywaki. Do dyspozycji goście są pralnie.

Dom Studenta „Vicewersal”

Adres:
65-762 Zielona Góra, al. Wojska Polskiego 65

Telefon:
+48 68 328-30-51

E-mail:
m.nyckowiak@utbs.uz.zgora.pl

Charakterystyka:
Posiada 6 pokoi dwuosobowych i 61 pokoi trzyosobowych. Wszystkie pokoje wyposażone są w gniazda internetowe oraz lodówki. Na każdym piętrze znajduje się węzeł sanitarny oraz kuchnia wyposażona w kuchenki gazowe i zlewozmywaki. Do dyspozycji gości są także pralnie.

Dom Studenta „Ziemowit”

Adres:
65-246 Zielona Góra, ul. Prof. Z. Szafrana 8

Telefon:
+48 68 328-22-93

E-mail:
m.nyckowiak@utbs.uz.zgora.pl

Charakterystyka:
Posiada 152 pokoi trzyosobowych. Wszystkie pokoje wyposażone są w gniazda internetowe oraz lodówki. Na każdym piętrze znajduje się węzeł sanitarny oraz kuchnia wyposażona w kuchenki gazowe i zlewozmywaki. Do dyspozycji gości są także pralnie.

Studencki Budynek Mieszkalny (SBM)

Adres:
65-178 Zielona Góra, ul. Wyspiańskiego 60

E-mail:
m.lipinski@utbs.uz.zgora.pl

Charakterystyka:
Posiada 5 pokoi jednoosobowych, 12 pokoi dwuosobowych i 56 pokoi trzyosobowych. Mieszkania studenckie, w skład których wchodzi 2-4 pokoi posiadają łazienkę z pralką oraz kuchnię wyposażoną w kuchenki elektryczne i lodówkę. W każdym pokoju znajdują się gniazda internetowe. W budynku brak recepcji.

We wszystkich akademikach Uniwersytetu Zielonogórskiego cena dla studentów uczelni biorących w UWAS:
25 zł za dobę od osoby

About the author: Paweł Fil