Kielce

Kielce HerbKielce należą do miejscowości, które turystów kuszą niesamowitym i urozmaiconym krajobrazem. Położone na Wyżynie Środkowomałopolskiej, u podnóża Gór Świętokrzyskich, stanowią nie lada atrakcję turystyczną dla spragnionych wypoczynku i dobrej zabawy na świeżym powietrzu. Zachwycają przede wszystkim przepychem form geologicznych. Z tego powodu, przez niektórych naukowców nazywane są „największym muzeum geologicznym pod gołym niebem”. Są także jedynym miastem, na którego terenie znajduje się aż pięć rezerwatów przyrody z ciekawymi formacjami skalnymi. Bez wątpienia nadają one miastu specyficznego i unikalnego charakteru. Wśród rezerwatów na największą uwagę zasługuje wzniesienie Kadzielnia, zbudowane ze skał wapiennych z żyłami kalcytu, w których zachowały się liczne skamieniałości morskich zwierząt oraz wzniesienie Karczówka, które ze względu na ulokowany tam pobernardyński zespół klasztorny stanowi łatwo rozpoznawalny symbol Kielc oraz dominantę widokową dla przybywających do miasta od strony południowej i zachodniej. Będąc w samych Kielcach, swoje pierwsze kroki warto skierować na Wzgórze Zamkowe, gdzie znajdują się najcenniejsze zabytki architektoniczne Kielc. Pierwszym jest zespół zamkowy biskupów krakowskich, będący przykładem siedziby rezydencjonalno-obronnej typu palazzo in fortezza. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Narodowe. Drugim jest bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – piękna, wielowiekowa świątynia, której historia i artystyczny kunszt w pełni zasługują na uwagę turystów. Ze Wzgórza Zamkowego niedaleko jest na ulicę Sienkiewicza, która niezaprzeczalnie stanowi wizytówkę miasta. Jest to nie tylko główna oś urbanistyczna, ale także najbardziej reprezentacyjna arteria, główny deptak Kielc. Przy ulicy Sienkiewicza znajdują takie zabytki, jak: hotele Wersal i Bristol, Teatr im. Stefana Żeromskiego oraz secesyjny budynek Banku Gospodarki Żywnościowej. Idąc ulicą Sienkiewicza w kierunku dworca PKP, po prawej stronie warto zwrócić uwagę na dworzec PKS, który ma kształt latającego spodka kosmicznego, przez co jest architektoniczną perełką i symbolem Kielc. W pobliżu ulicy Sienkiewicza, na Placu Wolności, mieści się Muzeum Zabawek i Zabawy, jedyne tego typu w Polsce, posiadające w swych zbiorach około 30 tysięcy eksponatów. Kielce mogą być także doskonałą bazą wypadową, bowiem w pobliżu stolicy województwa świętokrzyskiego znajduje się wiele ciekawych lokalizacji. Warto odwiedzić najstarsze polskie sanktuarium na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich, Chęciny z ruinami zamku czy Tokarnię ze skansenem. Nie sposób pominąć Zagnańska, w którym znajduje się Dąb Bartek uznawany za największe i najstarsze drzewo w Polsce. Sporą atrakcją turystyczną może okazać się także Busko-Zdrój, będące popularnym  miastem uzdrowiskowym.

 


Zakwaterowanie

 

Akademiki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach:

Dom Studenta „Odyseja”

Adres:
25-328 Kielce, ul. Śląska 11A

Telefon:
+48 41 349-73-59, +48 41 349-73-61

Charakterystyka:
Posiada 280 miejsc w pokojach dwuosobowych. Segment obejmuje dwa umeblowane pokoje, aneks kuchenny i węzeł sanitarny. Są również dostępne dwa pokoje przystosowane do osób niepełnosprawnych. W akademiku znajduje się pralnia z suszarnią.

Dom Studenta „Fama”

Adres:
25-328 Kielce, ul. Śląska 13

Telefon:
+48 41 349-73-56, +48 41 349-73-63

Charakterystyka:
Posiada 192 miejsca w pokojach jednoosobowych i dwuosobowych. Segment obejmuje dwa umeblowane pokoje, aneks kuchenny i węzeł sanitarny. W akademiku znajduje się pralnia z suszarnią.

Dom Studenta „Łącznik”

Adres:
25-328 Kielce, ul. Śląska 15a

Telefon:
+48 41 349-73-64, +48 41 349-73-63

Charakterystyka:
Posiada 150 miejsc w pokojach dwuosobowych. Segment obejmuje dwa umeblowane pokoje, aneks kuchenny i węzeł sanitarny. W akademiku znajduje się pralnia z suszarnią.

Dom Studenta „Melodia”

Adres:
25-328 Kielce, ul. Śląska 15

Telefon:
+48 41 349-73-51, +48 41 349-73-52

Charakterystyka:
Posiada 192 miejsca w pokojach jedno-, dwu- i trzyosobowych. Segment obejmuje dwa umeblowane pokoje, aneks kuchenny i węzeł sanitarny. W akademiku znajduje się pralnia z suszarnią.

We wszystkich akademikach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego cena dla studentów uczelni biorących udział w UWAS:
27 zł za dobę od osoby